České ovoce? Nemáme.

    Zase se začalo nesměle hovořit o mírném omezení jízd kamiónů, aby aspoň o víkendech bylo na silnicích trochu volněji a bezpečněji. Dopravcům se to ovšem nelíbí, a brání se strašením, že nebude zboží v obchodech.

 


 

   Připomnělo mi to, jak marně jsem se v různých těch hyper-super-mega-giga sháněl po českých jablkách nebo hruškách. Na přepravkách jako země původu Itálie, Francie, v nejlepším případě Polsko, také ovšem Chile. Dokonce i na proslulé Zahradě Čech musíte domácí ovoce ke koupi hodně hledat. A když najdete, tak takové, které se s tím vystaveným sotva dá srovnat. To můžete nanejvýš tak ochutnat, nakrájené na úsporné dílky. Jako pohádka dnes zní, že jablka se po staletí z Čech ve velkém vyvážela. I to hroznové víno tu mívají jen italské, kamiony převážené přes půl Evropy, ač sousední Mělnicko je už někdy od 9. či 10.století proslulou vinařskou oblastí.

 

   Člověku je smutno, když vidí, jak stromy kolem cest doslova přetékají ovocem, o něž nikdo nestojí a které sklidí nanejvýš tak vosy. Já vím, říkalo se kdysi, že je nezdravé, plné olova. Jenže olovo se už roky do benzínu nepřidává, a navíc vědci nedávno zjistili, že případné škodliviny jsou nanejvýš tak na povrchu plodů. Takže je stačí opláchnout vodou, a zvláště u méně frekventovaných komunikací najdeme jablka, hrušky či švestky možná zdravější než ty, co si kupujeme v supermarketech. Přinejmenším jsou bez chemie, což se o těch dovážených můžeme jen domýšlet. A spoléhat, že je přece nad tím nějaká kontrola, a ta že by nás snad nenechala napospas někomu nezodpovědnému.

 

 A tak bych se vůbec nezlobil, kdyby se v důsledku těch pátečních nebo nedělních odstávek kamiónů zase dostalo více ke slovu české ovoce. A možná levnější než to z dovozu. A třeba nejen ovoce.

 

PhDr. Miroslav Hudec 4.9.2008