Přese všechno je fotovoltaika pokrok

Pan Karel Šebesta („Když A, tak i B“, LN 12.7.) si stýská, jak draho nás vyjde rozvoj fotovoltaiky. Ano, vyjde. Ale co ne? Tak třeba nové dva bloky Temelína nás mají stát kolem 500 miliard korun, tedy každého zhruba 50 tisíc korun, průměrnou tříčlennou rodinu sto padesát tisíc. On to ČEZ ze svého platit nebude, vybere si to od nás v ceně elektřiny i s úroky, které zaplatí za půjčky. A to nechávám stranou další, vyvolané náklady, třeba miliardy za stavbu potřebných nových elektrických vedení. Ty zaplatíme taky.


Určitě není pravda, že sluneční panely jsou nesmysl, jakési kukaččí vejce podstrčené nám z Evropské unie. Leccos pamatuji, a vím, že o fotovoltaice se dost mluvilo už na sklonku minulého režimu, před více než dvaceti roky. Bohužel, velká slova a málo činů, jako v mnohém jiném v těch dobách. Ale brzdou byl také (ano, už tehdy!) odpor klasické energetické lobby a „kapitánů socialistického průmyslu.“ I oni mluvili o nesmyslech, o nezodpovědných experimentech, a pověstní okresní tajemníci zas o „protisocialistických tendencích pod rouškou ekologie.“ Však se i v reakci na to už na „listopadových náměstích“ řečnilo o potřebě modernizace zastaralého průmyslu a energetiky, o zničeném životním prostředí, které nelze ozdravit bez šetrnějších technologií. Jen pro připomenutí, bylo to 15 let před vstupem do EU. 

Že fotovoltaiku zneužívají různí podnikavci, pro které je zlepšování životního prostředí až tím posledním důvodem? Ano, i mně se otvírá kudla v kapse, když vidím vykácený les, který mají nahradit sluneční panely. Ale je to snad argument proti samotné fotovoltaice? Alespoň tak silný jako každoročních skoro tisíc mrtvých na českých silnicích?, abych uvedl příklad z jiné, mnohem problematičtější oblasti.

Věřím, že zdravý rozum nakonec zvítězí, že největší excesy vyloučí upravená legislativa, a za pár let už nikoho ani nenapadne proti fotovoltaice brblat. Ostatně, kdo se dokáže koukat kolem sebe, vidí nejen ty excesy, ale třeba i to, jak rychle přibývá fotovoltaických panelů na střechách soukromých domů i veřejných budov, na průmyslových a obchodních objektech. To je, myslím, nejsilnější důkaz smysluplnosti tohoto odvětví energetiky. Také to, že Češi již vyčerpali přes 90% evropských dotací, určených na období 2007 až 2013 právě na využití alternativních energetických zdrojů. 

P.s. zákon č.180/2005 Sb. o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, který nadělal tolik zlé krve, byl parlamentem schválen o rok dříve, než se Zelení vůbec dostali do sněmovny.

Nový autor 23.7.2010