I Česká Lípa by si zasloužila lepší vlakové spojení

Z Liberce na Prahu je alespoň rychlé spojení autobusem („Rychlý vlak do Prahy? Utopie“ liberecká regionální rubrika MF Dnes). Takové, jaké je třeba pro Českou Lípu nerealizovatelné nejen z důvodů finančních, ale také kvůli komplikovaným geografickým poměrům přinejmenším mezi Dubou a Mělníkem.


Zato železnice by měla šanci. Ta, která vede z České Lípy na koridorovou trať do Lovosic (087), má daleko více možností modernizace včetně   narovnání nadbytečných oblouků a dalších směrových a případně i výškových úprav. Je podivné, že k tomu za více než sto let od její výstavby ještě nedošlo, když u silnic se tak děje zcela běžně, dokonce opakovaně, a to i u těch, které mají jen místní význam. 

V loňském roce na objednávku Ministerstva dopravy zpracovaná studie modernizace regionálních tratí dokazuje, že by se tak doba jízdy mezi zmíněnými městy mohla zkrátit z dnešních zhruba 80 na 50-60 minut. Zvláště, kdyby se na modernizovanou trať nasadila silnější vozidla. Z Lovosic rychlíkem až na pražské Hlavní nádraží to trvá dalších 60 minut. Celková doba jízdy by tak byla kolem 110-120 minut. S postupným zvyšováním cestovní rychlosti na koridoru ještě méně. Autobusem je to sice kolem 90-100 minut, avšak jen do Holešovic (v budoucnu pravděpodobně dokonce jen ke stanici metra na Proseku). Do centra města však dalších 15-20 minut městskou dopravou. Tím se rozdíly v rychlosti cestování prakticky stírají. A k cestovnému navíc nutno přičíst ještě cenu jízdenky za metro či tramvaj. I ta jednoduchá, nepřestupná je už dnes za 18 korun. 

Bohužel, modernizace trati 087 je v nedohlednu, zvláště při avizovaných škrtech ve státním rozpočtu. O macešském vztahu k tomuto ekologicky šetrnému způsobu dopravy svědčí i to, že (alespoň pokud vím) nezačala dosud ani projektová příprava zmiňované modernizace. 

Co hůř, provoz na trati je uměle zdržován předpotopními omezeními rychlosti na křížení s pustými, a bůhví, jestli vůbec ještě užívanými polními cestami, někde dokonce                   na 15 kilometrů za hodinu. Dovolil by si někdo dát trvale takové omezení na silnici, třeba by šlo o tu nejzapadlejší okresku?

 

Nový autor 07.08.2010