Fotovoltaika a uran

Musím se přidat k paní Heidlerové („Co nechceme vidět“, LN 1.11.), že možná příliš zdůrazňujeme na fotovoltaice to negativní, že klasicky vyléváme s vaničkou dítě. A připomněl bych, že třeba právě Lidovky vždy tohle kritizovaly a zdůrazňovaly, že zneužít se dá všechno, připomeňme třeba zbraně a automobilismus, a že to nemůže být argument proti věci samé.


A trochu se přitom zapomíná, že stejné nebezpečí zneužití se týká i atomové energetiky, včetně atomového paliva, uranu. Jsou to už dvě desítky let, co oficiálně skončila jeho těžba ve strážsko-hamerské oblasti v severních Čechách. Už dvacet let tam probíhá takzvaná sanace (mimo jiné čištění kyselinou sírovou zamořených podzemních vod), která měla podle původních vyhlášení trvat třicet let, ale nyní se už mluví o dalších třiceti. Zatím stála několik desítek miliard korun, nejnovější odhady hovoří o celkem čtyřiceti, ale moc bych se divil, kdyby to byla cena konečná. A samozřejmě, že jdou ty peníze ze státního rozpočtu, tedy z našich kapes.

Navíc, co se skutečně děje v této zdevastované ne-krajině, nikdo nezasvěcený neví. Každou cestu, ale pomalu každou lesní pěšinu tu stále lemují kilometry funkčního potrubí, někdy vedeného dvojmo i trojmo, a pečlivě udržovaného, stále jsou tu v činnosti nejroztodivnější zařízení, stále je tu nutno uhýbat firemnímu automobilovému provozu jako na nějaké frekventované silnici. Kdyby nám nebylo řečeno, že uranový průmysl je tu v útlumu, nepoznali bychom to.

A nezasvěcení tu zřejmě nejsou moc vítáni. Šli jsme před nějakým časem od průrvy Ploučnice u Novin pod Ralskem na oblíbený turistický cíl Stohánek u Hamru na Jezeře. Sice jsme trochu bloudili, ale na mapě jde o volně přístupnou oblast, a tak nás dost zarazilo, když nás několikrát oběma směry minul týž džíp s logem uranového průmyslu. Nakonec nám nadejel a zastavil. Jeho řidič vystoupil a začal se vyptávat, zda jsme zaměstnanci. Po pravdě jsme mu řekli, co a jak. Choval se velmi zdvořile a slušně, ale řekl, že se nacházíme v areálu podniku (musí tedy ten areál zabírat plochu mnoha tisíc hektarů), naskládal nás pět a jednoho psa do džípu a vyvezl na cestu ke Stohánku.

Fotovoltaiku zneužili kšeftaři, jimž čerta starého záleží na životním prostředí. Asi i proto se převážná část veřejnosti domnívá, že lepší je spolehnout na dostavbu Temelína, spolehnout se na atomovou energetiku. Silně mi to připomíná to prvotní nekritické nadšení pro obnovitelné zdroje.

Nový autor 8.11.2010