Mladý automobilista, starý žebrák ?

Aby měl ve stáří slušnou penzi, musel by si prý mladý člověk začít od 30 let spořit alespoň dva tisíce měsíčně („Mladé Čechy děsí chudoba“, Právo 18.11.). Ale prý na to nemá. Musí splácet hypotéky, financovat vzdělání svých dětí.


Ovšem hluboko do kapsy má hodně lidí také proto, že musí živit auto, což v článku uvedeno není. I pořízení nějaké té ojetiny, která vydrží sotva pár let, a pak je třeba koupit novou, vyjde bratru na hezkých pár desítek tisíc. A co provoz? Benzín, opravy, údržba, povinné pojištění, to všechno, že by vyšlo měsíčně levněji než ty potřebné dva tisíce na starobní spoření? 

Já vím, někdo se prostě bez auta neobejde. Ale že by opravdu nikdo, kdo ho má? Jedna z těch vlezlých televizních reklam, které (vedle trestuhodné devastace veřejné dopravy) mají to katastrofální zahlcení země   auty částečně také na svědomí, končí následující výměnou replik: „A potřebujete vůbec tenhle vůz?“ „Nepotřebuji, ale chci ho“ 

Na krabičkách cigaret si od jisté doby můžeme přečíst odrazující nápisy, v podstatě variace na téma, že mladý kuřák rovná se starý marod. Co takhle umístit obdobně na auta dobře viditelné varování „Mladý automobilista, starý žebrák“?

Nový autor 22.11.2010