Obchvat nasměruje auta z Dubice na Slovanku

Pan poslanec Skokan se mýlí, když se domnívá, že dostavbou části obchvatu silnice I/9 z Dubice k Dolní Libchavě na západním okraji České Lípy by se „od nákladní a osobní dopravy… ulevilo obyvatelům sídliště Slovanka a Holý vrch“ (Českolipský deník 14.3.).


Bude to přesně naopak. K těm zhruba dvaceti tisícům aut, která v současnosti projedou za čtyřiadvacet hodin Děčínskou ulicí, přibudou další stovky. Těch, která dnes jedou z velkých parkovišť v průmyslové zóně převážně Dubickou a směřují pak Hrnčířskou a komunikací u Ploučnice na současnou I/9 a do velkých nákupních center na severu města.

 

Ta trasa jistě není ideální a v dopravních špičkách bývá ucpaná, ale aspoň neprochází velkými sídelními útvary. Jakmile bude postavena výše zmíněná část obchvatu, přejedou auta po nové estakádě řeku a železniční trať, protože to půjde rychleji než Dubickou, a vrátí se po Děčínské zpět do města. Velmi pravděpodobně pak odbočí do ulice Antonína Sovy a pojedou kolem školy Slovanka do Železničářské, Českokamenické, na přejezd u zastávky Střelnice a přes novou okružní křižovatku zamíří podle parku na sever k supermarketům.

 

Důsledek bude jen ten, že zácpy se z obchodní Hrnčířské ulice přesunou do sídlišť na západě a severu města a ještě více znepříjemní život místním. V dopravních špičkách kromě toho postačí, aby se spustily železniční závory na Střelnici a čekající kolony aut ucpou trasu od starého židovského hřbitova až minimálně ke kruhovému objezdu u Lípy svobody na Slovance, ale spíše až ke školní zahradě v Železničářské a k Euroškole. O nárůstu intenzity hluku a smogu raději nemluvit. Už vůbec ne o tom, jak vzroste riziko nehod na křížení ulice Roháče z Dubé s pěší trasou, jednou z nejfrekventovanějších ve městě,  přicházející  parkem z centra města. A samozřejmě u škol, které jsou na popsané trase nejméně tři.

 

PhDr. Miroslav Hudec, předseda Výboru pro životní prostředí

Nový autor 26.3.2012