Není doba na obhajobu nízkých daní zbohatlíků

Některým politikům z ODS, jako jsou třeba Boris Šťastný nebo Jaroslav Kubera se nelíbí, že by se měly zvýšit daně lidem s vysokými platy („Vyšší daně jsou hřích, zní z ODS“, LN 12.4.).


Svou nelibost ale vyjadřují značně již plísní zavánějícími frázemi o „trestání“ úspěšných, či o „trestání za svobodné nakládání s majetkem.“ Docela provokativní tvrzení v době, kdy není dne, aby se neprovalila nějaká aféra, která jasně dokládá, že to rozhodně nebylo „mnohonásobně vyšší pracovní nasazení“, kterým mnozí z dnešních zbohatlíků dosáhli „vyššího zisku či platu.“ Pokud tedy se tím „pracovním nasazením“ nemyslí třeba usilovná práce na budování klientelistických sítí mezi politiky a zájmovými skupinami z oblasti byznysu. Mimochodem, nejnovější a zjevně v poslední době nejdrsnější z těchto afér, jak primátorem Prahy byl vlastně Roman Janoušek, už zmizela nejen z prvních stránek novin. Přišla ta vládní krize jako na zavolanou!

 

Větší daně zjevně budeme platit všichni. Jásat nad tím nebudu, ale ukřivděně vykřikovat cosi o trestu také ne. Ale i řada slušných podnikatelů chápe, že výše daní musí odpovídat ceně toho, co je za ně nutno pořídit. Vždyť před časem sami někteří z nich přišli s návrhem, že budou dobrovolně platit daně vyšší.

 

Není vhodná doba na obhajobu nízkých daní zbohatlíků. Jim zbude dost na investice, na slušný život a na uspokojení všech myslitelných i nemyslitelných potřeb dokonce i kdyby byli zdaněni ještě více, než vláda zamýšlí. Jestli si někdo obhajobu opravdu zaslouží, tak jsou to ty tisíce chudáků, kteří po zrušení doplatku na bydlení nebudou mít už ani na zaplacení ubytovny pro chudé a kterým hrozí, že rozmnoží řady těch, co už skončili na ulici před nimi.  Kdo těch se v parlamentu účinně ujme?

 

Ps: Pan senátor a teplický primátor Kubera to asi nebude. Ten před několika léty odmítl přispět pouhými pár tisícikorunami z městského rozpočtu Červenému kříži, který vařil polévky pro bezdomovce, aby aspoň trochu zvýšil jejich šanci na přežití za extrémních zimních mrazů. Podle názoru pana primátora by takto vynaložené peníze vedly jen k tomu, že by bezdomovců přibylo…

 

PhDr. Miroslav Hudec, psycholog

Nový autor 14.4.2012