Fantazie o blokování dostavby Temelína

Ve skupinové  psychoterapii existuje metoda, jak odblokovat zábrany pacientů a umožnit jim vyslovit to, co by se jinak báli, nebo naopak přijmout, co by jinak nepřiznali ani sami sobě. „Mám takovou fantazii, že…“, začne terapeut nebo i pacient. Pak je možné vyslovit skoro cokoliv, aniž se tím pacient cítil ohrožen. Jde přece jen o takové nezávazné fantazírování.


Vzpomněl jsem si na tuhle metodu při četbě článku „Areva chce zablokovat Temelín“ (LN 6.11.): „Už i šéfové ČEZu mimo záznam přiznávají, že celé výběrové řízení je ohroženo a může zkolabovat… Konkrétní důvody, jež stály za vyřazením Arevy, stále nechce ČEZ sdělit… Mnozí z top-manažerů ČEZu… na „zakázce století“ pracují spíše z donucení…“. Prý dostavbě třetího a čtvrtého bloku fandí spíše politici.

 

Dovolím si tedy v duchu výše zmíněné psychoterapeutické metody zafantazírovat, že vedení ČEZu mohlo dopředu s vysokou pravděpodobností odhadnout, jak se zachová Areva po vyřazení ze soutěže. Že se tím soutěž zabrzdí a krajním následkem že může být i zablokování dostavby. Třeba byly v nabídce Arevy opravdu takové chyby, že ČEZu skutečně nezbylo, než ji ze soutěže vyřadit. A třeba si jeho vedení, na rozdíl od politiků, pozdě, ale přece jen uvědomilo nesmyslnost celé investice a na poslední chvíli zatáhlo za záchrannou brzdu.        A zatáhlo za ni šikovně. Tak, aby na ně nemohli politici, kteří v souznění se silnou jadernou lobby nejdříve neuváženě vyhecovali masy k masovému atomovému vlastenectví a kteří kvůli obavám ze ztráty tváře a hlavně z těžké ztráty politických bodů teď už nemohou couvnout, ani kdyby chtěli.

 

Ale, opakuji, celá ta úvaha je jen taková fantazie, na níž nemusí být zbla pravdy.

 

 

PhDr. Miroslav Hudec, psycholog

Nový autor 10.11.2012