Z 20. zasedání zastupitelstva České Lípy (středa 21. 11. 2012)

Tentokrát se nám zastupitelstvo protáhlo, končili jsme až po 20. hodině, a já měl problémy, abych ty čtyři hodiny vůbec vydržel. Přepadla mne nějaká viróza, vydatně jsem smrkal, frkal a kýchal a šířil viry do okolí. Ale bylo mi hloupý omluvit se, když jsem chyběl i na minulém (zářijovém) zasedání – to se ovšem nedalo nic dělat, protože jsme zároveň měli dvoudenní poradu ředitelů škol někde v Jizerkách. Nedošlo k takové kolizi termínů, co jsem členem zastupitelstva. Náhoda? Probíraly se záměry prodejů několika domů ve městě a já dal předem najevo, že pro ty prodeje hlasovat nebudu.


Ta délka zasedání nesouvisela ani tak s programem, ten zas tak nabitý nebyl, ale kolegové z opozice se vydatně pouštěli do vedení města, také do kontrolního výboru, který prý neplní svou funkci – stále prý se nedobral odpovědi na dotaz, zda starostka neporušila zákon, když opozice navrhovala asi před půl rokem uprostřed jednání nový bod, odvolání starostky, a starostka o tom nedala hlasovat s tím, že program jednání byl odhlasován už na jeho začátku, a tento bod tam nebyl. Diskutovalo se bouřlivě skoro u každého druhého bodu a diskuse nebrala konce. Taky ovšem nepříjemné napětí.

 

Na začátku jednání vystoupil mladý právník vyslaný JUDr. Kadečkou, který zastupuje město ve sporu s firmou VETT a.s. Město firmu, která tu v minulosti provozovala městskou dopravu,  žaluje za neoprávněné obohacení ve výši 70,5 miliónu korun. Vypadá to, že kauza se povleče dalších několik let a výsledek není jistý.

 

Pak mluvila paní Ortová, vedoucí Farní charity, ta mě potěšila, provozují sociální podnik  ELEKCE, který se snaží zaměstnávat dlouhodobě nezaměstnané a za normálních podmínek obtížně zaměstnatelné lidi a pomáhat jim v upevnění pracovních návyků a v návratu na pracovní trh. Kéž by takových sociálních podniků bylo více.

 

Velký střet byl kolem návrhu usnesení odpustit část penále kolem 100 tisíc korun paní, která dlužila na nájemném. Dluh splatila, i část penále, ale dál již nezvládá. Kolegové se dohadovali, zda odpustit celé, do toho zmatky, kdo co může vlastně odpustit, samospráva že cokoliv, státní správa nic. Paní pracuje jako uklízečka, asi by nikdy všechno nedokázala splatit a přitom neumřít hlady.

 

Ing. Máškovi se nelíbila aktualizace Programu regenerace městské památkové zóny, že to bude znamenat výdaj velkého množství peněz na nejbližší roky, a když částky neznáme přesně, zavázali bychom se k něčemu, co možná nebudeme moci splnit. Většinu zastupitelů přesvědčil, tak se to stáhlo z programu. Později se ale ukázalo, že bez aktualizace město nebude moci žádat o státní příspěvky na regeneraci… Tak k tomu bude pracovní zasedání zastupitelstva.

 

Z výherních automatů přišlo více peněz, než se čekalo, nadělovalo se tedy sportovcům,  florbalistům, hokejistům, futsalistům  a dalším, od 50 do 100 tisíc. Panc přihodil 100 tisíc i fotbalistům, nakonec se i to odmávlo (fotbalisti původně chtěli asi 2 milióny). Doufám, že jsem se nepřeslechl, Stejskal se snad zmínil, že fotbalisti mu na sportovním výboru sdělili, že se na příští rok nepřihlásili do třetiligové soutěže, že na to nemají prostředky. Předtím ovšem spustili proti městu v médiích takovou kampaň, jaká už tu dlouho nebyla – kdo do toho nevidí, myslel by si podle toho, že jim město upírá něco, na co mají automaticky nárok.

 

Opět se prodávalo a schvalovaly záměry prodat, sice většinou jen cancourky a pozemky pod garážemi a stavbami, i tak jsem většinou nehlasoval. Jedinou výjimkou byl Pekelský rybník, kteří chtějí koupit rybáři, jež ho mají v pronájmu. Pro ten jsem byl, protože druhou možností byla tzv. revitalizace, odbahnění, ale také vymlácení stromů v okolí. Město má ovšem předkupní právo, kdyby to rybáři zas chtěli prodat (JO, TAKOVÁ „REVITALIZACE“ SE CHYSTÁ V MĚSTSKÉM PARKU, OŽP již odmávl vykácení 14 stromů včetně 3 stříbrných smrků na tom náměstíčku dole uprostřed – aby se zlepšil výhled na altánek!!! – a jedné douglasky – aby se zlepšil výhled na rybníček, ten vypuštěný na kraji parku ve směru od města!!! Za STUŽ se budeme  odvolávat, ale chtělo by to taky nějakou protestní akci veřejnosti).

 

Žlučí mi hýbe snaha firmy Polyvanced vnutit zpátky městu pozemek v Obecním lese (vedle Packardu), který vykácela a slibovaný nový podnik tam nakonec nepostaví. Přinejmenším by měla zaplatit za to dřevo a za škody na životním prostředí.

 

V únoru by mělo být nové veřejné projednávání připravovaného územního plánu města a v březnu by se měl schvalovat. Měli bychom na to veřejné projednávání jít, až bude známo datum, tuším tam velká zvěrstva. Hodně lidí, vlastnící pozemky se zelení si naporoučelo, že v novém územním plánu je chtějí mít jako stavební (vydělají na cenovém rozdílu), je tam ten městský sběrný okruh kolem parku, přes hřiště u průmyslovky a po kolejích železnice z ČL na Nový Bor.

 

Pro informaci jsme dostali hrubý návrh rozpočtu města na příští rok, je tam myslím převis výdajů nad příjmy asi o 14 miliónů, ale prý se to do prosince seškrtá. To bychom měli rozpočet projednat. Ustoupilo se od pracovních zasedání, na nichž se rozpočet v minulosti vždy piloval.

 

Určitě jsem na něco důležitého zapomněl, ale není mi moc dobře a dvakrát mi to nemyslí. Oficiální zápis bude za pár dnů na webu města, tohle berte spíš jen jako jakousi ochutnávku.

 

21. zasedání ZM mám v kalendáři zaznamenáno na 19. prosince, a obávám se, že přes blížící se Vánoce a přes potřebu nějakého toho adventního usebrání nebude klidnější než to listopadové.

 

Česká Lípa, 22. 11. 2012                                                                     PhDr. Miroslav Hudec

Nový autor 22.11.2012