Nebezpečná Agentura jépépé

Ad: Průvodci v. subjekty (LN 20.11.)
Ve zmíněném článku mluví Martin Zvěřina o školkách, ale aniž si to asi uvědomil, dotkl se tématu mnohem závažnějšího.


Polemizuje s poslankyní Čurdovou, která požaduje důkazy o zneužívání sociálních dávek, a odkazuje ji stylem Agentury jépépé (jedna pani povidala) na občany litvínovského Janova, kteří zřejmě ty důkazy mají.

    Pendrek mají, mám-li to říci slušně, i když rád věřím, že janovští to zneužívání s gustem a unisono potvrdí. A těžko se tomu divit. Člověk, který na tom není nijak zvlášť dobře, žije na nepříliš vábném sídlišti, dnes a denně se bojí o práci, leckdy žije od výplaty k výplatě a k tomu všemu je ze všech stran nonstop drážděn záplavou reklamy na luxusní zboží, jež si těžko kdy bude moci dovolit, se snad ani nemůže neptat, kdo za to všechno může. Bohužel, často ukáže prstem (někdy navíc chytře někým jiným nasměrovaným) na ještě většího chudáka, než je sám. Nic nového pod sluncem, vzpomeňme na Nerudovu povídku „Přivedla žebráka na mizinu.“

   Nejsem naivní, abych tvrdil, že se mezi příjemci sociálních dávek a podpor v nezaměstnanosti kromě těch slušných (chce snad někdo obviňovat i nešťastné skláře ze Světlé nad Sázavou?) nenajde tu a tam nějaký zneužívač. Stejně jako se tu a tam najde nějaký ten Viktor Kožený, Tomáš Pitr nebo Radovan Krejčíř. Je ale otázka, zda všichni ti zneužívači dávek dohromady si přišli z našeho na své aspoň tolik jako jmenovaní pánové. A to jsou jen vrcholky ledovce. Nějaký ten miliónek z obecního si už stačil zahospodařit kdejaký protřelý šantala, který se za pomoci kamarádů připojil na penězovod některé ze stovek místních radnic v této zemi. O důkazy, na rozdíl od těch dávek, není díky médiím a soudům nouze. Asi proto existuje všeobecný zájem odvést pozornost čím dál naštvanějších lidí někam jinam. Nejlépe k těm, kteří jsou tak jako tak na okraji společnosti, všeobecně neoblíbeni, a není se tedy třeba obávat, že by se jich nějaká významnější část společnosti zastala.

     Ať už je nebo není Agentura jépépé někým nenápadně usměrňována, následky její činnosti jsou v tomto případě tragické. Nemyslím tím ani tak samotný nájezd nácků právě na ten Janov letošního 17.listopadu. Ti jsou jako vysoce nakažlivá sněť, která napadne každou včas neléčenou ránu, když ne tu janovskou, tak nějakou jinou. Mnohem výmluvnější je v tomto smyslu fakt, že někteří, agenturou zpracovaní „většinoví“ obyvatelé, fašistické bojůvky podpořili. Dočkáme se časem i nácky vyprovokovaných „lidových“ pogromů?

 

PhDr. Miroslav Hudec 23.11.2008