Z 18. zasedání zastupitelstva České Lípy (středa 30. 3. 2016)
Dnes to zkusím stručně, ono toho mnoho na programu ani nebylo. Přesto, když jsem v půl osmé odcházel, stále se nekončilo. Body „Interpelace“ a „Různé“ nikdy v minulosti nezabraly mnoho času, ale teď se klidně protáhnou na hodinu či dvě.
Konečně se po úmorných diskusích (včera se s jednou dvacetiminutovou přestávkou úporně diskutovalo asi půl druhé hodiny) schválil dotační program města pro oblast kultury. Boj se vlastně vedl o jedinou akci, ale o tu snad nejdůležitější, o dnes už proslulý mezinárodní festival „Lípa musica“. Opozice měla dojem, že koalice ho chce zaříznout, koalice kontrovala, že opozice chce pravidla nastavit tak, aby se dala podle libosti ohýbat. Nakonec se domluvili na nějakém kompromisu, ale zásada, že jedna akce může dostat maximálně 400 tisíc stejně znamená dost vzetí u hu.. V minulosti jsme na „Lípu musicu“ dávali z města celý milión, a myslím, že to odpovídalo jejímu významu. Najednou mnoho neplatí, kolik lidí festival přitáhne a jaké i hospodářské přínosy pro město má!
Snažil jsem se zabránit prodeji asi 1,2 hektaru starého sadu na západním úpatí Špičáku (nad Lady) na stavební parcely. Argumentoval jsem, že je ve městě dost jiných stavebních parcel, a bez stromů, že veřejnost přijde o místa s krásným výhledem na České středohoří. I kvůli tomu tudy vedla značená turistická trasa – bohužel, turisté zřejmě ustoupili tlaku a trasu teď vedou lesem za Špičákem, kde není výhled žádný. Připomněl jsem i malér se soukromým zainvestováním jiné parcely, ve Staré Lípě, kde byly nové sítě tak zfušovány, že je stavební úřad odmítl zkoulovat a majitelé nově postavených domků nemohli třeba používat kanalizaci. A vyvíjeli tlak na město, aby ty sítě za velké peníze odkoupilo a další dalo do oprav té fušeřiny. Totéž může hrozit i tady. Bohužel, asi jsem neargumentoval dost přesvědčivě. Záměr těsně (třinácti hlasy z třiadvaceti přítomných zastupitelů) prošel. Pět nás bylo proti, pět se zdrželo. No, uvidíme, zda a co by se s tím ještě dalo dělat.
Jedna příjemnější zpráva. Podařilo se prosadit další záměr, s nímž čerstvě přišel výbor pro životní prostředí, totiž opakované mobilní měření ovzduší v České Lípě. Když se dělalo před 3 roky, moc se na to kolegové netvářili. Teď jsme zaznamenali podporu napříč politickými kluby. Z 23 přítomných 21 hlasů pro. A ještě jedna změna oproti minulému měření. Už se nebude dělat v dubnu, kdy škodlivin bývá ve vzduchu málo, ale na podzim, abychom věděli, jak jsme na tom doopravdy. A nenarazil ani názor, že podle výsledků se samozřejmě zváží i případná opatření, která by vedla ke snížení koncentrace škodlivin.
Mělo by na to i být. Ušetří se asi 3,5 miliónu na budovaném podchodu na českolipském hlavním nádraží. Původně mělo město přispět na stavbu 12 milióny, které jsou v rozpočtu. Teď SŽDC přišlo se změnou. Postaví si to sami a město koupí výstupní objekt na dubické straně za 8,5 miliónu.
Dubnové zastupitelstvo bude ve středu sedmadvacátého, na Jaroslava. To jméno sice s jarem nesouvisí přímo (jarý znamená čerstvý, svěží), ale vlastně… No a toho dne se koná jedna jarní akce ke Dni Země, na kterou srdečně zvu každého, kdo se může aspoň na chvilku utrhnout od svých povinností. V 11 hodin budeme slavnostně zakládat v Libchavské ulici (nedaleko dolnolibchavského hřbitova) alej klasických odrůd třešní. S nápadem přišel náš Výbor pro životní prostředí a podařilo se mu získat na něj peníze z letošního městského rozpočtu. Sázet se bude zatím 10 stromků a alej by se měla postupně doplňovat o další třešně. Rádi bychom nedávno znovuobjevenou Perlu z Bezdězu, ale ta je bohužel nadlouho dopředu vyprodaná.
Česká Lípa, 31. 3. 2016, PhDr. Miroslav HudecNový autor 1.4.2016