Z 15. zasedání zastupitelstva České Lípy (26. 2. 2020)

Trochu je to paradox, ale možná k tomu nejdůležitějšímu, co se včera na zastupitelstvu projednávalo, nepatřily ani tak regulérní body programu, ale spíše to, co se projednávalo v bodu Různé.  Zejména dvě věci vzbudily pozornost, možná i proto, že různí zainteresovaní se s nimi písemně obrátili na zastupitele.


Jednou z těch věcí, co teď hýbou Českou Lípou, je uzavření 200 metrů Sluneční ulice směrem k prodejně OBI na Špičáku. Komunikace byla vystavěna na základě nájemní smlouvy na městském pozemku firmou JTHS Shopping Park Česká Lípa. Jenomže byla pouze ve zkušebním provozu, nebyla zkolaudována. Mimo jiné je tam zvýšená hluková zátěž, na níž si stěžovali obyvatelé paneláků ve Sluneční ulici. Nájemní smlouva byla vypovězena, firma se snaží dotlačit Město Česká Lípa k odkupu komunikace, což by ovšem bylo jednoznačně nevýhodné. Koupě by stála dost peněz, město by muselo komunikaci spravovat a udržovat ve vlastní režii a ještě řešit zmíněné problémy se zvýšenou hlučností. Nevím, jestli by se tam musela postavit protihluková zeď, nebo jak by se to řešilo a kolik by to stálo. Firma komunikaci uzavřela, což se určitě líbí lidem bydlícím v okolí, ale naštvaní jsou nakupovači, protože teď musí za nákupy jezdit po jednadevítce.  Jejich protesty firma ráda využívá k dalšímu tlaku na město. Hrozí dokonce odstraněním silnice.

Včera se toho chytila opozice a pravdivostí argumentů si hlavu nelámala. Paní Žatecká například tvrdila, jak teď zvýšeným provozem trpí lidé bydlící kolem té jednadevítky. Přitom tam jsou pouhé dva baráky (čtyři čísla popisná), zatímco ve Sluneční bydlí stovky lidí. Diskuse skončila s tím, že město bude o situaci s firmou dál jednat, ale řešení že leží na státní správě. Na tom, jak o dalším osudu silnice rozhodne stavební úřad.

Druhá taková  “vošajstlich“ záležitost je petice hypotékářů, kteří  tlačí na město, ať štandopede vybuduje kanalizaci na Starých Ladech. Zakoupili se tam, ač věděli, že pozemky nejsou zainvestovány, a vybudovali si tam haciendy. Soukromník, který jim pozemky prodal, se na tom jistě pěkně zahojil a víc ho nezajímá. A teď, město, dej! Odhadem 22 miliónů  by ta kanalizace stála. Už jednou město tahalo kaštany z ohně za soukromníka, ve Staré Lípě, kde sice ten soukromník jakousi kanalizaci provedl, ale v takové kvalitě, že se nedala použít, takže stavební úřad nově postavené baráky nemohl zkolaudovat. No a něco podobného potenciálně hrozí i na východním úpatí Špičáku, kde taky už vyrostla nová hacienda, a obávám se, že tou to zdaleka neskončí.

Z řádných bodů zmíním dodatečné odsouhlasení dotačního programu „Cestovní ruch“, kam letos půjde celkem 150 tisíc korun, a hádanici kolem dalších peněz pro TJ Lokomotiva. Ta na město nasazuje násosnou  penězotrubici tak zdatně a často, až už to přestává být hezké. Tentokrát chtěli 350 000 korun na opravu fasády a sociálního zařízení. Finanční výbor doporučil 250 000, a ať si další peníze seženou od sponzorů. Že město má i svoje sportovní zařízení a i na ně by se mělo dostat.  Bývalý místostarosta Raninec vyrukoval s „ubohými dětmi“, které chudinky nebudou moci sportovat, když Lokomotiva nedostane větší bakšiš. Dost mě naštval. Ještě než jsem odcházel na zastupitelstvo, stihl jsem v rádiu zaslechnout výsledky výzkumu pohybových aktivit dětí a mládeže, v němž se upozorňovalo na nežádoucí trend – když už se děti trochu hýbou, tak nejčastěji v nějakém kroužku či sportovním klubu.  Absolutně ale chybí zdravý, neorganizovaný pohyb, takové to kdysi běžné běhání dětí na venku.

Ještě zmíním, že Liberecký kraj městu nabízí budovu bývalého učiliště na Palackého náměstí, ale to se do převzetí moc nehrne. Provoz je prý drahý a ještě dražší by byly nutné opravy. Na druhé straně bych nerad, aby to koupil nějaký soukromník a začal tam vydělávat na něčem, co se nám nebude líbit.

Ozvu se zase po 25. březnu, po dalším zastupitelstvu.

Nový autor 28.02.2020