Co je padlé na hlavu

Kateřině Jacques (SZ) se smáli, že nevěděla, co je biomasa (opravdu nevěděla?). A to ani nebyla garantem ekologického programu.

 


David Vodrážka (ODS) jím je, dokonce si libuje, že životní prostředí je jeho parketa (LN 25.7.). Ale vypadá to, že ne moc dlouho, protože na ní hned stačil nešikovně uklouznout: „Pokud dostanete dotaci na solární elektrárnu a dáte ji na střechu v místě, kde je stín, jenom proto, že můžete dostat dotaci, tak je to na hlavu padlý, ne?“

Před nějakými dvěma roky jsme se s městskou komisí životního prostředí jeli podívat do tehdy čerstvě zprovozněné fotovoltaické elektrárny u Úštěka na Litoměřicku. Bylo to zkraje podzimu, v okolí zataženo, pošmourno, mlhavo, místy dokonce drobně mžilo. Uvažovali jsme, zda má exkurze za těchto podmínek vůbec smysl. K našemu překvapení však elektrárna fungovala naprosto normálně, samozřejmě, s nižším výkonem než ve slunečném dni. „Když to trochu přeženu, vyráběla by proud i v noci za jasné oblohy, při svitu měsíce“, komentoval to majitel.

Fotovoltaická elektrárna není jen solární, dokáže na elektřinu přeměnit nejen přímé sluneční, ale i rozptýlené světlo nejrůznější intenzity.

Neznalost lze snad omluvit u laika, ale že tohle neví garant ekologického programu, a že navíc tu neznalost projevuje s takovou suverenitou, to není moc povzbudivé pro budoucnost péče o životní prostředí v Čechách. Nebyl na hlavu padlý spíše výběr „ekologického“ garanta?

 

Nový autor 27.7.2009