Tak už z té EU vystupme

Ad: „Václav Klaus stupňuje požadavky na EU“ (LN 12.10.)


Myslím, že nejlépe bude, když z EU vystoupíme. Dnes už je jasné, že Václav Klaus v ní být nechce, aspoň ne v té dnešní. Nedělejme si iluze, že jeho současný požadavek je ten poslední. Kdyby byl splněn, ve vhodné chvíli vymyslí další. A my se mu zjevně postavit nedokážeme, třebaže většina z nás (nakolik se lze spolehnout na průzkumy veřejného mínění) je spíše opačného mínění než on. Nejsme ještě natolik občany, abychom si uvědomili, že i hlas prvního občana republiky je jen jedním hlasem z deseti miliónů.

A Evropa zas nebude taková, s jakou by se (snad) smířil on. Ona před ním, na rozdíl od nás, na zadek nepadne. Navíc se bez nás docela dobře obejde. To spíš my se těžko obejdeme bez těch miliard, bez nichž už se nepostaví ani parkovišťátko někde u čedičové skály v severních Čechách. Ale holt si budeme muset nějak poradit.

Nekomplikujme sjednocování Evropy svým obtížným členstvím, kdy nikdo neví (možná ani my sami), co vlastně chceme. Ta i bez nás bude jistou zárukou, že se evropské státy zase do sebe nepustí zbraněmi, jak to bylo bohužel samozřejmé po celá staletí. A tak z toho i bez členství budeme mít také užitek. A rozhodně ne malý.

No, a jednou, snad…vždyť přece Václav Klaus nebude prezidentem věčně.

Nový autor 16.10.2009