Jen plevelný strom?

Existuje jeden druh vrby, vrba pětimužná.


Analogicky by se bříza na obrázku dala nazvat šestikmenná. Až na to, že to není druh, ale jen pozoruhodný, ojedinělý exemplář. Našli bychom jej v Oboře u Doks. Těžko  by někdo popřel, že bříza (a nejen tahle) je  krásný strom. Však si toho všimnula  i poezie. Verše Vítězslava Hálka „Vyběhla bříza běličká, jak ze stáda kozička,… vyběhla jako panenka, tak hebká
a tak do tenka…“ nádherně zhudebnil sám Antonín Dvořák. Vůbec se zdá, že krása bříz hudebníky nějak přitahuje. Například jeden z těch současných, flétnista a také básník Jan Riedelbauch napsal sbírku, která se přímo jmenuje „Zelená bříza.“
A nakonec, kdo by neznal Hutkovo zpracování moravské  lidové balady „Stůj břízo zelená?“

A přece třeba pro lesáky je to pouhý plevelný strom. Snad bych to ještě pochopil, když jde o břízy v lese. Co si budeme namlouvat, les je původním určením plantáž, kde se něco cíleně sází a následně sklízí. A co se tam nezasadilo, to tam leckdy překáží. Ale ono to ani v tom lese už neplatí tak doslova, už se uznává, že i on má kromě produkce dřeva řadu dalších důležitých funkcí.

Tím více zamrzí, když se s tím odposlouchaným  pohrdlivým  tónem v souvislosti s břízami setkáme při posuzování mimolesní zeleně. A když to má vliv třeba na rozhodnutí o jejich pokácení. A to i v místech, kde už  je zeleň vzácná jako šafrán. Dokonce ještě vzácnější, protože bez šafránu se koneckonců dá přežít, bez té zeleně, zvláště za horkých letních dnů v rozpálených centrech měst, jen těžko.

PS: kdo budete mít cestu Vězeňskou uličkou nad českolipským náměstím T.G.Masaryka, máte ještě poslední příležitost potěšit se krásou dvou bříz na přilehlém pozemku ve vnitrobloku (druhý ze snímků). Ortel nad nimi (a jedním jilmem horským)   již je vyřčen a naplnit se může kdykoliv počínaje letošním 1. říjnem…

Nový autor 13.6.2011