Z 22. zasedání zastupitelstva České Lípy (středa 23. 1. 2013)

Tentokrát zastupitelstvo docela odsejpalo, jednak chyběl bod rozpočtové změny, kde se diskuse zpravidla protáhne, a vůbec kontroverznější témata, jednak absentoval (snad pro nemoc) jeden z nejvášnivějších diskutérů Ing. Štrumfa.


Kromě něj se omluvili ještě 3 další zastupitelé. Končili jsme už po půl druhé hodině a mohl jsem být doma rekordně brzo, nebýt skoro dvacetiminutového instalování aktualizací do notebooku (normálně ho nemám připojený na internet).

 

Drobný střet byl u změn členů výborů, ČSSD se ozvala, že nemá nikoho do sportovního výboru a navrhla místo výtvarníka Vöröse zastupitele Hájka. Hlasoval jsem pro, protože si myslím, že by svého zástupce mít měli, ale neprošlo to, dostal jen devět hlasů.

 

Větší střet jsem čekal u znovu předloženého projektu malého občerstvení v Městském parku. Minule to neprošlo o 1 hlas – o ten můj. Architekt Pavljuk ale projekt upravil, zmenšil (nebude venkovní posezení, aby se tam netáhla „individua“), rovněž půjde jen o záležitost letní, s otevírací dobou do 20 hodin, jen výjimečně do 22, i doba pronájmu klesla z 20 na 15 let. Docela rád tam zajdu na kafe či na zmrzlinu; věřím, že i maminky či tatínci s dětmi na nedělní procházce. Součásti objektu bude i veřejné WC, které v parku citelně chybí. ČSSD přesto zopakovala své záporné stanovisko, ale bez diskuse, já jsem nakonec hlasoval pro. Myslím, že nějaké malé občerstvení park oživí a neublíží mu (trvale mu škodí spíš ta frekventovaná silnice na jeho okraji). Prošlo to těsně, třinácti hlasy.

 

Další větší diskuse byla kolem informace, že se kvůli opravě mostu nad Moskevskou ulicí v místě uzavře úsek průtažné silnice I/9. Objížďka by měla jít městským okruhem na Špičáku (Purkyňovou ulicí). Řešily se hlavně obtěžující kamiony. Upozornil jsem na iniciativu starostů při silnici II/262 z České Lípy do Děčína, která se bude snažit kamióny ze silnice vytlačit. Na to, že souběžně vede železnice, že železnice se v minulosti stavěly především pro dopravu těžkých nákladů a že by se Lípa měla k iniciativě přidat, zvýšilo by to její váhu. Kromě toho se v dopravním výboru na Kraji pokusím zalobovat, aby kraj začal tlačit na vládu – ta slíbila udělat pořádek v poplatcích za železnici, aby byly spravedlivé a aby se ji dopravcům vyplatilo využívat. Zatím to vypadá tak, že vláda je zlobovaná od Špryňarů, Felixů a dalších kamionových baronů, a přes sliby s poplatky nic nedělá.

 

Už to vypadalo, že zastupitelstvo se blíží do cílové rovinky, na pořadu jednání byly zápisy z výborů, které se jen berou na vědomí a navíc en bloc, pokud k nim nikdo nic nemá. Jenže v tu chvíli se panu poslanci Skokanovi zazdálo, že to předsedové výborů flákají, že nemají plán práce na další půlrok. To mě naštvalo, protože aspoň náš výbor (životní prostředí) samozřejmě věnuje část schůzky na konci každého pololetí plánu činnosti. A samozřejmě si to mohl pan poslanec přečíst už v zápisu z prosincového jednání výboru, který dostal k dispozici. Byly tam jak termíny, tak stěžejní témata. Samozřejmě, nedá se tam napsat všechno, protože se řeší i problémy, o kterých se nemůže dopředu vědět, a když se problém objeví, zařadí se na nejbližší jednání výboru. Ukázal jsem panu poslanci zápis na notebooku, ten mi na to odpověděl „v pořádku“, ale slovo omluvy jsem od něj neslyšel.

 

Podobně jako já se ozvali ještě někteří další předsedové výborů, jen Dr. Tejnora pronesl krátkou filosofickou úvahu na téma, že opravdu stojí za zamyšlení, zda sestavovat plány činnosti, že na to mohou být různé náhledy, ale nakonec proč ne, mohou o tom na nejbližším jednání výboru podiskutovat. Porozuměl jsem tomu tak, že se na plán činnosti jeho výbor vykašlal.

 

V interpelacích  vystoupil tentokrát jen pan poslanec.  Dotazoval se, kdy se bude projednávat územní plán (koncem února bude veřejné projednávání, docela by stálo za to tam jít – zatím ale není datum přesně stanoveno, podle dnešní zprávy z MěÚ může být nejdříve 21.2., jsou tam totiž nějaké správní lhůty, které je nutno dodržet). Jak se ukázalo, souvisí to s bojem o Banco (druhá interpelace). Přišel totiž majitel OD Andy Vladimirov, že prý se tajně připravuje jeho demolice a výstavba nového obchodního centra (bojí se konkurence), a Skokan mu asi chtěl pomoc – chtěl vědět, jestli ty případné stavební změny jsou nebo nejsou v územním plánu. Krátce, ale dost ostře se Vladimirov chytil se starostkou. Ta tvrdila, že město o žádném projektu na parkovišti u Banca nejedná, Vladimirov argumentoval zápisem z výboru pro rozvoj města, kde se v bodě „pro informaci“ hovořilo o možnosti vynětí Banca z památkové ochrany (což ale není v moci města).

 

Třetí interpelace se týkala „nedostatečné zimní údržby“. Já myslím, že je dostatečná až příliš, až to lidem ztrpčuje život. Všude nasoleno, v mrazech to čvachtá tak, až mě to tuhle spletlo a myslel jsem, že přišla obleva. Špatně se v tom chodí, břečka ujíždí pod nohama, člověk klopýtá, kotníky dostávají zabrat. Reakci na interpelaci sleduji dnes. Co tohle píšu, vidím z okna multikáru, která  shrnuje prosolenou břečku. Podobně jsem to v poledne viděl ve městě. Aspoň že tak.

 

V únoru zastupitelstvo není, takže další raport pošlu až po 20. březnu. Přeju šťastnou ruku při druhém kole prezidentských voleb. Já mám jasno, druhého Klause na Hradě si nepřeju.

 

 

 

Česká Lípa, 24. 1. 2013., PhDr. Miroslav Hudec

Nový autor 30.1.2013